Sprawdź to w szklance wody. Jak przetestować jakość tabletek solnych?

Sprawdź to w szklance wody. Jak przetestować jakość tabletek solnych?

Wydajność i sprawne funkcjonowanie stacji uzdatniania wody zależna jest w dużej mierze od jakości tabletek solnych, które muszą być stosowane jako regeneracja złoża żywicznego. Choć na rynku dostępne są tabletki różnych marek, to nie wszystkie są wysokiej jakości. A to nie wszystko jedno, jakie tabletki solne stosujecie. Ich rodzaj i jakość mają zasadnicze znaczenie dla urządzeń zmiękczających wodę. Trudno spodziewać się, żeby wszyscy użytkownicy stali się specjalistami od jakości tabletek solnych, dlatego zdradzimy Wam, jak w prosty sposób sprawdzić, czy tabletki solne, które stosujecie, są najwyższej jakości.

Burza w szklance wody

Najprostsze rozwiązania są zwykle najbardziej skuteczne. W przypadku sprawdzenia jakości tabletek solnych to stwierdzenie ma zastosowanie. W domowych warunkach możecie to sprawdzić samodzielnie, przeprowadzając mini doświadczenie i obserwując jego efekty. Jak to zrobić? Wystarczy wrzucić tabletkę solną do szklanki wody i obserwować, w jakiś sposób zacznie się ona rozpuszczać oraz jaki wygląd będzie miała solanka w trakcie i po jej całkowitym rozpuszczeniu. Na podstawie wyników tego doświadczenia, będziecie mieli pewność, że tabletki solne, których używacie, są wysokiej lub niskiej jakości.

Wyniki doświadczenia

Po przeprowadzeniu obserwacji, czas na interpretację, tego, co zobaczyliście. Kiedy zatem można powiedzieć, że tabletka jest wysokiej jakości?

  1. Tabletka nie jest zanieczyszczona mechanicznie – to znaczy, że w jej wnętrzu nie znajdowały się żadne „niespodzianki”. Była wyłącznie sól, bez innych dodatków.
  2. Tabletka solna rozpuszcza się równomiernie i stopniowo – najlepsze tabletki solne rozpuszczają się we właściwym, stabilnym tempie. Nie ma w tym procesie nagłych zmian.
  3. Z tabletki solnej powstaje czysta solanka – po całkowitym rozpuszczeniu, nie ma tam osadu ani nie pojawiają się skorupy solne. Jest to czysty roztwór solanki.

Jeśli tabletka solna, którą wybraliście do doświadczenia, nie spełnia któregokolwiek z powyższych punktów, zdecydowanie powinniście zmienić ją na inną. Jakość tabletek solnych dla funkcjonowania urządzenia do zmiękczania wody jest bowiem bardzo istotna.

Dlaczego jakość tabletek solnych jest ważna?

Tabletki solne w urządzeniach do uzdatniania wody pełnią niebagatelną funkcję, związaną z regeneracją złoża filtracyjnego. A to ono jest sercem urządzenia. Bez tabletek solnych nie mogłoby sprawnie działać. Wysoka jakość wybieranych tabletek wpływa także na trwałość i wydajność urządzeń tego typu. Stosowanie soli niskiej jakości może powodować poważne problemy, jak na przykład tworzenie się mostu solnego, który wymaga rozbicia. Usunięcie go jest ryzykowne i może powodować uszkodzenia, dlatego lepiej zapobiegać takim sytuacjom i wybierać tabletki solne najwyższej jakości.