Dlaczego sól zmiękcza wodę?

Dlaczego sól zmiękcza wodę?

Stacje zmiękczania wody przedłużają żywotność urządzeń AGD w domu, ale także umożliwiają łatwiejsze zachowanie czystości w miejscach, które mają stały lub częsty kontakt z wodą. Nic więc dziwnego, że są chętnie montowane w domach czy mieszkaniach. Czy wiesz jednak, jak to się dzieje, że twarda woda zmienia się w miękką i jaką rolę w tym procesie odgrywa sól?

Jak działa stacja zmiękczania wody?

Działanie stacji uzdatniania wody nie jest skomplikowane. Urządzenia do zmniejszania twardości wody mają działanie filtracyjne. W ich wnętrzu znajduje się specjalne złoże, które zamienia jony wapnia i magnezu, na obojętne jony sodu. To właśnie ilość jonów wapnia i magnezu determinuje stopień twardości wody. Takie stacje są w zasadzie bezobsługowe i nie wymagają wykonywania przy nich żadnych czynności, poza wymianą wkładu w filtrze i regularnym dosypywaniem tabletek solnych, które odgrywają istotną rolę w całym procesie.

Po co jest sól w urządzeniu do zmiękczania wody?

Urządzenie do uzdatniania wody, jak wspomniano, posiada złoże żywiczne, które jest najważniejszym jego elementem. To ono pełni funkcję zmiękczającą. Kondycja tego złoża uzależniona jest od działania soli. Sól ma działanie regeneracyjne na złoże i umożliwia prawidłowe jego funkcjonowanie. Bez soli, urządzenie szybko przestanie spełniać swoje zadanie.

Czy jakość soli ma znaczenie?

Wybierając sól do stacji uzdatniania, warto zwrócić uwagę na jej jakość. Może się wydawać, że sól to sól i nie ma znaczenia, jaką wybierzemy, jednak to błąd. Tabletki solne różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim jakością. Warto wybierać te, które nie mają mechanicznych zanieczyszczeń, mogących uszkodzić urządzenie, ale także takie, które dobrze i równomiernie się rozpuszczają, nie tworząc osadów. Zdarza się, że słabej jakości tabletki solne tworzą skorupę, nazywaną mostem solnym, która uniemożliwia prawidłową pracę urządzenia zmiękczającego. Usunięcie takiej skorupy jest ryzykowne i może prowadzić do uszkodzenia urządzenia. Wybierając tabletki solne, warto więc kierować się ich wysoką jakością, by cieszyć się sprawną pracą stacji uzdatniania wody przez lata.