Przeznaczenie tabletek solnych do uzdatniania wody

Przeznaczenie tabletek solnych do uzdatniania wody

Tabletki solne są przeznaczone do regeneracji urządzeń służących do zmiękczania wody. Stosuje się je między innymi w stacjach uzdatniania wody, ciepłowniach, ale też w gospodarstwach domowych. Jak tak naprawdę działają? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Proces zmiękczania wody

Aby zrozumieć, do czego potrzebne są tabletki solne, najpierw należy zapoznać się z tym, jak działa zmiękczacz. W większości zmiękczaczy proces zmiękczania zachodzi dzięki żywicy jonowymiennej. Surowa woda, która wpływa do zmiękczacza, przepływa przez to złoże. Pierwotnie jest ona bogata w jony wapnia i magnezu, które powodują, że jest ona twarda. Po wypłynięciu z żywicy woda pozbawiona jest szkodliwych jonów, a na ich miejscu znajdują się jony neutralne. Jaką rolę odgrywają w tym procesie solne tabletki do uzdatniania wody? Sól z tabletek tworzy wraz z wodą roztwór regeneracyjny, który oczyszcza złoże z nadmiaru zebranych jonów wapnia i magnezu. Złoże jest ponownie gotowe do pracy, a popłuczyny z niepożądanymi jonami usuwane są do kanalizacji. Żywice jonowymienne często odpowiadają nie tylko za zmiękczanie wody, ale także służą do usuwania z niej innych substancji, na przykład żelaza.

Czy w ogóle warto zmiękczać wodę?

Zdecydowanie tak. Miękka woda nie zostawia kamienia kotłowego w instalacjach i urządzeniach ciepłowniczych oraz AGD, co przekłada się nie tylko na ich lepsze działanie, ale też na dłuższą żywotność. Brak kamienia oznacza między innymi to, że nie musimy dosypywać już soli do zmywarki, która pełni podobną funkcję zmiękczania wody. Miękka woda nie pozostawia uciążliwego do czyszczenia kamienia w czajniku w kuchni, czy też w całej łazience. Nie pojawia się on ani na kafelkach i ścianach kabin prysznicowych, ani na bateriach i deszczownicach. Zakup wysokiej jakości tabletek solnych do zmiękczania wody można więc potraktować jako swego rodzaju inwestycję, która zwróci się w postaci mniejszego zużycia preparatów chemicznych, takich jak detergenty do mycia łazienki i kuchni, proszki do prania i środki do zmywarki, ale też mydeł i szamponów. Zmiękczanie wody przy pomocy soli tabletkowej jest jednym z najtańszych i najbardziej skutecznych sposobów.